مصاحبه اختصاصی با رئیس هیات شطرنج استان گیلان کیومرث بیات ، در آستانه شروع مسابقات شطرنج جام کاسپین و ستارگان جهان به میزبانی گیلان

ادامه روند حمل کالا از کریدور بین المللی چین قزاقستان ایران از مسیر منطقه آزاد انزلی
بهمن ۱۸, ۱۳۹۷
مراسم اختتامیه جام کاسپین و تورنومنت جام ستارگان جهان
بهمن ۳۰, ۱۳۹۷

مصاحبه اختصاصی با رئیس هیات شطرنج استان گیلان کیومرث بیات ، در آستانه شروع مسابقات شطرنج جام کاسپین و ستارگان جهان به میزبانی گیلان

به گزارش خبرنگار ما در این مصاحبه  در پاسخ به سوال ، در آستانه شروع این مسابقات با توجه به اینکه گیلان میزبان جام ستارگان جهان می باشد رقابت ها را چگونه میبینید ؟ و نظرتان راجع به شرکت کنندگان گیلانی چیست ؟

آقای بیات پس از تشکر از شرکت کنندگان در این جام بین المللی به اهمیت این جام اشاره کردند و گفتند : در دوره های گذشته که ۱۶ سال به صورت دائم این رقابت ها برگزار میشد نتایج مختلفی بدست آمده ، بعضی از سالها شرکت کنندگان خارجی موفق به کسب مقام قهرمانی شدند و بعضی از سالها بازیکن های ایرانی توانستند مقام  کسب کنند، ولی آن چیزی که مشخص است در حال حاضر جایگاه شطرنج ایران در سطح جهانی بسیار مطلوب است با این توجه که در سال های گذشته ما بازیکن در سطح بین المللی با رنکینگ ۲۵۰۰ نداشتیم ولی اکنون حد اقل ۳ بازیکن شطرنج ایران رنکینگ بالای ۲۶۰۰ دارند و شطرنج ایران از رده ۴۵ جهان به رده ۲۱ جهان صعود کرده است ، این پیشرفت ها نتیجه زحمات فدراسیون شطرنج و هیات های شطرنج در سراسر ایران و همچنین همکاری و تلاش خانواده قهرمانان است .

در سال گذشته که این رقابت ها انجام شد با توجه به اینکه شطرنج بازان و شرکت کنندگان خوبی از کشور های مختلف آمده بودند استاد بزرگ گیلانی همایون توفیقی قهرمان مسابقات شد .

همچنین امسال نیز توانستیم بازیکنان بسیار خوب و قوی تری وارد جدول کنیم و همزمان با مسابقات بین المللی کاسپین کاپ ، جام ستارگان نیز برگزار می شود که در جام ستارگان ۴ بازیکن برتر دنیا که هر کدام رنکینگ بالای ۲۶۰۰ دارند در این جام شرکت میکنند،در هیچ دوره ای در این سطح بازیکن حضور نداشته است ، این مسابقات اوج قدرت شطرنج بازان در تیم ستارگان جهان است و در تیم مقابل ۳ بازیکن ایرانی با رنکینگ بالای ۲۶۰۰ و یک بازیکن بالای رنکینگ ۲۵۰۰ قرار گرفته اند.

التاج سفرلی از جمهوری آذربایجان، یوگئی الکسیف و سرگئی تیویاکوف از روسیه و مارین بوسیوچیچ از کرواسی به همراه پرهام مقصودلو، علیرضا فیروزجا، محمدامین طباطبایی و امیررضا پور رمضانعلی چهار ملی پوش و استاد بزرگ شطرنج ایران در مسابقات جام ستارگان شطرنج جهان با هم به رقابت خواهند پرداخت.

کیومرث بیات ادامه داد : کاسپین کاپ در قالب  ۶ جدول به رقابت می پردازند که جدول A مخصوص اساتید شطرنج ایران و جهان است که ۲۱ کشور در این رقابت ها ثبت نام کرده اند که نزدیک به ۴۵ استاد از سراسر جهان در این مسابقات با یکدیگر رقابت می کنند و جداول دیگری نیز در این مسابقات طراحی شده که جداولی مخصوص بانوان ،مخصوص جوانان زیر ۱۴ سال و در جدول هایی با رنکینگ متفاوت وجود دارد که فرصتی باشد برای شطرنج بازان در تمام سطوح با یکدیگر به رقابت بپردازند .

جام کاسپین رکورد دار مسابقات شطرنج در تعداد شرکت کننده ایرانی و خارجی را دارد و همچنین از نظر رنکینگ و کیفیت مسابقات در آسیا نیز جزو بهترین جام ها بوده ، همچنین در تداوم اجرا مسابقات شطرنج، جام کاسپین با امسال ۱۷ سال پیاپی و بی وقفه مسابقات بسیار خوبی را برگزار کرده است .

آقای بیات در پاسخ به این سوال  که کدام یک از رقابت ها در تورنومنت ۸ نفره را سخت تر و  کدام یک از شطرنج بازان را در سطح قهرمانی این رقابت ها می دانید؟ بیان کردند : همه بازیکنان قوی هستند ولی شطرنج با تمامی رشته ها فرق داردبه این شکل که یک بازیکن با رنکینگ بالای ۲۶۰۰ به بازیکنی با رنکینگ ۱۸۰۰ باخته است زیرا اتفاقاتی که در صفحه شطرنج می افتد غیر قابل پیش بینی می باشد ولی از نظر بنده قوی ترین بازیکن این جام پیام مقصودلو از ایران است .

امیدواریم که بازیکنان شطرنج ایران بتوانند در این مسابقات خوش بدرخشند و برای ایران عزیزمان افتخارات متعددی را کسب کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *